Vedra dávají organismu zabrat. Komplikují usínání, zhoršují kvalitu spánku a způsobují únavu i během dne. S těmito tipy zvládnete horké noci mnohem lépe.
Proč nemůžeme v létě spát?
Ideální teplota pro zdravý spánek se pohybuje mezi 16 a 21 °C. Během letních veder se však stěny a střechy domů vyhřejí na vysokou teplotu a ani během noci se nestihnou zchladit.
Vysoká teplota v interiéru znesnadňuje usínání a způsobuje časté probouzení v průběhu noci. Není výjimkou trpět nespavostí i několik dní až týdnů v kuse.
Spaní v létě komplikuje horko, žízeň i suchý vzduch. Bez vydatného spánku zůstává tělo unavené. Snižuje se i jeho obranyschopnost. Proto je důležité teplotu v ložnici snížit alespoň o pár stupňů.
10 tipů, jak se vyspat i v letních vedrech
Termoska se studenou vodou
Naplňte nádobu studenou vodou. Vložte ji alespoň na hodinu do lednice či mrazáku a večer si ji vezměte do postele. Termosku umístěte mezi kotníky nebo kolena a užívejte si příjemně chladivý pocit. K ochlazení dobře poslouží i rozprašovač se studenou vodou.
Ventilátor a led
Máte doma větrák, který sám o sobě na vedra nestačí? Naplňte mísu ledem a postavte ji před běžící ventilátor. Prožene místností svěží vzduch, který vám usnadní usínání.
Mokrý ručník
Skvěle funguje také ručník namočený do studené vody – nejlépe zavěšený v okně. Zvlhčí vzduch proudící do místnosti a pocitově ochladí celkové klima.
Klimatizace
Klimatizace udrží v ložnici i dětském pokoji příjemnou teplotu, používejte ji však velmi opatrně. Špatně používaná klimatizace může způsobit spíše problémy. Místnost pouze vychlaďte před spaním a pak nechte otevřené okno.
Nové typy klimatizací do bytu a domu čistí vzduch od prachu, pylu i dalších alergenů.
Vlažná sprcha
Zapomeňte na sprchování ledovou vodou. Umývejte se raději lehce vlažnou. Když na sebe pustíte studenou vodu, tělo zareaguje zahříváním, aby vyrovnalo teplotní nerovnováhu. Bylo by vám zbytečně ještě větší horko.
Doma se poslední dobou sprchujeme venku solární sprchou.
Bavlněné povlečení a prádlo
Během léta používejte ložní prádlo a pyžamo z čisté bavlny, která dobře saje pot. Bavlněné povlečení lépe dýchá a udržuje snesitelnou teplotu. Dobře funguje také satén. Zahřívací flanel a mikrovlákno nechte na zimu.
Správný pitný režim
Zavlažujte tělo v průběhu celého dne, a to nejlépe čistou vodou bez bublinek nebo bylinnými čaji. Hodinu před spánkem se s doplňováním tekutin raději kroťte. Opětovné usínání po návštěvě toalety může být ve vyhřáté ložnici zbytečný problém.
Vypnutá elektronika
Vypněte veškerou elektroniku, kterou nepoužíváte. Stolní počítač, notebook, televize i rozsvícená světla vyzařují poměrně velké množství tepla a zvyšují teplotu v okolí.
Chytré větrání
Brzy ráno, pozdě večer a po dešti otevřete všechna okna a udělejte průvan. Osvěžíte vzduch a snížíte vnitřní teplotu. Během dne, kdy slunce nejvíce pálí, naopak zatáhněte žaluzie nebo závěsy, abyste domov ochránili před žárem.
Lehká večeře
Tropickým dnům přizpůsobte i jídelníček. K lepšímu usínání vám pomůže lehká večeře obsahující zeleninu, lehkou přílohu a libové maso, nejlépe rybu. Vyhněte se smaženým, tučným a těžkým jídlům, sladkostem a hřejivému koření, jako je chilli, zázvor, skořice, kurkuma, kari a pepř.
Přeji klidný zbytek léta s minimem probděných nocí 🙂