Ze zdravotního hlediska nepředstavují bradavice žádnou závažnější komplikaci. Dokážou ale pořádně znepříjemnit život nejen nám dospělým, ale především dětem, které patří k nejnáchylnějším skupinám. Kromě toho, že se jedná o estetickou záležitost, mohou bradavice na prstech nebo chodidlech překážet při nejrůznějších činnostech.
Co bradavice způsobuje a jak vypadají?
Co jsou bradavice? Jedná se o výrůstky na pokožce nebo tkáních způsobené lidským papilomavirem HPV. Přítomnost HPV viru urychluje nárůst svrchní vrstvy pokožky a formování bradavice. Obvykle jsou drsné, bílé nebo narůžovělé barvy. Vyskytují se jednotlivě nebo ve shlucích, a to po celém těle, nejčastěji však na chodidlech, rukou, prstech či v obličeji.
Druhy bradavic
Nejčastějším typem bradavic jsou bradavice vulgární, objevují se ve skupinkách nebo tvoří souvislé vrstvy. Mají hrubý povrch a tvar narůžovělých bambulek. Planatární bradavice se vyskytují převážně na chodidlech, kde je kůže velmi namáhána a při chůzi způsobují bolest. Často jimi prosvítají krevní cévky, které bradavici vyživují.
S nitkovými bradavicemi se můžeme setkat na obličeji, mají barvu kůže a připomínají nitky. Ploché bradavice se vyskytují ve shlucích na obličeji a končetinách, jsou malé, ploché, světle šedé, růžové nebo žluté barvy. Dalším typem jsou pak genitální bradavice, které se přenášejí pohlavním stykem, případně v důsledku nedostatečné hygieny, jak už název napovídá, objevují se v oblasti genitálu a konečníku.
Přenos bradavic
K přenosu bradavic stačí opravdu málo. Šíří se velmi rychle, a to dvojím způsobem. Přímým kontaktem, kdy virus proniká do kůže v místech drobných poranění nebo tam, kde je pokožka oslabená. Člověk může infikovat jiného jedince, ale také sám sebe tzv. autoinfekcí, a to z jedné části těla na druhou vlastním dotekem (například škrábáním).
Další možností přenosu je nepřímý kontakt prostřednictvím infikovaných předmětů a prostor, nejčastěji používáním společných hygienických potřeb nebo pobytem ve veřejných bazénech, saunách a podobných zařízeních.
Inkubační doba se liší v závislosti na konkrétním typu bradavice. Rychlost vzniku bradavic se pohybuje od několika týdnů až let od přenosu. Někteří lidé virus přenášejí přesto, že na těle žádné bradavice nemají.
Jak se bradavice léčí
Mnohdy bývá obtížné rozlišit bradavici od jiných kožních výrostků, často se zaměňují s molusky, fibromy či některými typy mateřských znamének. Pokud si nejste jistí, zda se skutečně jedná o bradavici, raději se poraďte s lékařem, aby vám diagnózu potvrdil. Léčba bradavic je někdy opravdu běh na dlouhou trať, je třeba se obrnit trpělivostí, a hlavně musíte být při jejich odstraňování důslední.
Pokud se rozhodnete pro odborné ošetření v dermatologické ordinaci, nejčastěji se setkáte s odstraňováním bradavic pomocí kryoterapie, kterou většina z nás zná jako tzv. „vypalování“ tekutým dusíkem. Provádí se cca jednou za 14 dní a četnost aplikací se odvíjí od velikosti a typu bradavice. Tato metoda je efektivní, nicméně bývá vnímána jako nepříjemná a bolestivá a zejména malé děti ji nesnášejí úplně dobře.
Méně často se setkáváme s chirurgickým odstraňováním, kdy se bradavice vyřízne pomocí ostré lžičky. Další možností léčby je fotodynamická terapie či v použití laseru (tento způsob odstraňování bradavic nebývá hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění).
Jiným způsobem, jak se zbavit bradavic, je pak lokální ošetření pomocí volně dostupných přípravků z lékárny. Vždy je třeba se pečlivě řídit radami lékaře nebo lékárníka, případně postupovat dle pokynů uvedených v návodu na použití konkrétního přípravku (některé přípravky nemusí být vhodné pro děti, těhotné nebo kojící ženy).
Jsou dostupné v několika různých formách – jedná se o náplasti, krémy a masti, roztoky nebo kryoterapeutické přípravky pro domácí použití. Krémy, masti a roztoky jsou založeny na bázi leptání, nejčastěji se jedná o kyselinu salycilovou či mléčnou, popřípadě kyselinu mravenčí, dusičnou nebo chloroctovou. V každém případě se jedná o kyseliny a je třeba s nimi zacházet obezřetně.
Co se týče domácích kryoterapeutických přípravků, ty jsou opět založeny na principu zmrazení bradavice tekutým dusíkem, případně jiným plynem. Terapie se provádí pomocí různých aplikátorů, není však tolik účinná jako v ordinacích lékařů, kde je teplota dusíku mnohem nižší (196 °C).
Bradavice a babské rady
Bradavic se lidé snažili zbavit od nepaměti, a to pomocí nejrůznějších přírodních prostředků. Vyzkoušet můžete například vlaštovičník s antimikrobiálními účinky (ten bývá také součástí některých volně prodejných přípravků) nebo zkuste na bradavici aplikovat citrónovou šťávu, jablečný ocet, tinkturu z propolisu, cibuli či česnek – to vše doporučovaly naše babičky pro odstranění bradavic přírodní cestou.
Prevence je důležitá
Bradavice jsou virového původu a snadno se přenášejí, proto bychom se měli snažit jejich vzniku předcházet. První a asi nejdůležitější rada zní – do společných prostor (zejména tam, kde je mokro či vlhko) noste přezůvky. Vždy používejte vlastní ručníky, holítka a obuv.
V případě, že bradavicemi trpíte, minimalizujte riziko přenosu na ostatní a nezapomeňte, že jimi můžete infikovat i sami sebe na jiných částech těla. A neméně důležité je také posilování imunity, protože právě u jedinců s oslabenou imunitou je riziko nákazy bradavicemi mnohem vyšší.