Jak recyklovat papír

Papír je nejvíce recyklovaným materiálem na světě. Víte, proč tomu tak je a jak jej recyklovat? Pojďme se podívat na problematiku recyklace zblízka.

Co je to recyklace

Recyklace papíru je proces zpracování odpadového papíru pro opětovné použití s cílem vyrobit nový papír. Před samotnou recyklací je třeba papírový odpad správně vytřídit a odvézt ke zpracovateli.

Třídění papíru

Jak asi každý ví, papír určený k recyklaci se vyhazuje do modrých kontejnerů. Víte ale, co do nich patří a co naopak ne?

Do modrých kontejnerů patří:

  • časopisy, noviny, sešity,
  • krabice,
  • papírové obaly,
  • lepenkové výrobky,
  • obálky s filmovými okénky, bublinkové obálky bez plastového vnitřku,
  • papíry (mohou být i se svorkami),
  • knihy (bez vazby).

Speciální kontejner na knihy přitom neexistuje. Ale řadu knih můžete nabídnout zdarma nebo poslat znovu do oběhu. 

Pokud zapomenete, co patří do papíru, na popelnici na papír je umístěná nálepka, na níž tyto informace najdete. Kromě modrého kontejneru můžete také použitý papír odevzdat do sběrny papíru, kde za něj dostanete zaplaceno.

Druhy papíru vhodné k recyklaci

K recyklaci nejsou vhodné všechny druhy papíru (nehodí se pro ni papíry s povrchovou úpravou, např. voskovaný, uhlový a křídový papír, ale ani mastný nebo jinak znečištěný, hygienické potřeby, ruličky od toaletního papíru, papírových utěrek a termopapír (účtenky).

Recyklace kartonu

Z kartonových krabic, které se chystáte vyhodit, nemusíte odstraňovat pásky a štítky (pokud nejsou přes celou krabici), ale krabice byste měli rozložit tak, abyste nezabrali většinu kontejneru svým odpadem.

Kartonový papír je dostatečně odolný na to, aby bylo možné jej využít vícekrát. Proto byste měli kartonové krabice vyhodit až ve chvíli, kdy se nedají znovu použít.

Proces recyklace papíru

Zrecyklovaný papír se dělí podle tříd (kategorií). Každá z nich se zpracovává odlišně a také má jinou cenu na trhu. Papírny nakupují papír právě podle těchto tříd. Třídy papíru jsou určeny délkou vláken, která se zkracují po každém recyklačním procesu.

Po vytřídění je papír slisován a odeslán do papírny, kde začíná proces recyklace.

TIP: Přečtěte si článek Jak na ekologický tisk od A do Z.

Rozvlákňování papíru

V papírně se papír skartuje na malé kousky. K útržkům se přidává voda a chemikálie (peroxid vodíku, hydroxid sodný a křemičitan sodný), aby se papír dále rozmělnil na samostatná celulózová vlákna. Výsledkem je kašovitá směs známá jako buničina. Tento proces označujeme jako rozvlákňování. Před dalším krokem se magnetem z buničiny odstraní kancelářské sponky a svorky.

Odstraňování inkoustu

Po odstranění kovových částí putuje buničina do velké nádrže s chemikáliemi a vzduchovými bublinami. Chemikálie a bubliny pomáhají odstraňovat z buničiny barviva. Během tohoto procesu lze také barviva přidávat a vytvořit barevný papír (např. recyklovaný hnědý papír) nebo naopak papír bělit. K bělení se používá peroxid vodíku, kyslík nebo oxid chloričitý. Buničina tvoří v této fázi přibližně 99 procent vody na 1 procento vlákniny.

Sušení

Buničina zbavená inkoustu prochází válci papírenského stroje, aby se ze směsi vytlačila přebytečná voda. Následně putuje ještě vyhřívanými válci, kde se vytváří dlouhé role souvislých listů papíru. Nakonec jsou tyto role papíru odesílány výrobcům.

Proč nelze papír recyklovat donekonečna?

Když už víme, jak správně recyklovat, podívejme se i na to, proč není možné papír recyklovat stále dokola. Papír lze recyklovat maximálně 5x až 7x – podle typu papíru a použité technologie. Každou recyklací se totiž snižuje jeho kvalita, protože dochází ke krácení celulózových vláken. Z vláken, která již nelze recyklovat, se vyrábějí izolační výplně, plata na vejce, návinové ruličky a podobné výrobky, kde kvalita papíru není tak důležitá.

Výhody recyklace

Využíváním recyklovaného materiálu se snižuje množství vytěženého dřeva. Spotřeba primární energie na výrobu recyklovaného papíru je o polovinu nižší než při výrobě nového papíru, spotřeba vody o 5 % a zatížení odpadních vod chemikáliemi až o 15 %.

Recyklací se také zpomaluje vznik skládek. Správným tříděním papírového odpadu tedy můžete přispět k ochraně životního prostředí.

Výrobky z recyklovaného papíru

Výrobky z recyklovaného papíru stojí téměř stejně jako ty z jiných zdrojů a na první pohled jsou k nerozeznání. Poznáte je podle štítku s označením 100% recyklovaný papír, ekologicky šetrný výrobek nebo zkratkou FSC označující výrobky ze surovin procházejících ze šetrně obhospodařovaných lesů.

Z recyklovaného papíru můžeme vyrobit řadu produktů denní potřeby. Tady jsou některé z nich:

Kancelářský papír, sešity, notesy, blahopřání

Toto je nejběžnější použití recyklovaného papíru. V případě kancelářského recyklovaného papíru můžete samozřejmě stejně jako u nového papíru vybírat z více různých gramáží papíru

Ubrousky, toaletní papíry, papírové utěrky

Tyto produkty pocházejí z barevného a bílého recyklovaného papíru. Zpracovatel je několikrát propláchne, aby je sterilizoval a zbavil barviva.

Karton

Recyklované krabice se používají při přepravě nejrůznějších produktů a jsou součástí téměř každého obchodu s potravinami. Používají se k balení mnoha výrobků, jako jsou pizza, cereálie atd.

Noviny a časopisy

Také většina tiskovin určených ke čtení je vyrobena z recyklovaného papíru.

Mezi výrobky z recyklovaného papíru patří také bytové dekorace (např. tapety, stínidla na lampy), umělecká díla, hry a hračky pro děti ad. Zajímavostí je, že se papírový recyklát používá také k výrobě některých druhů obvazů, aviváží, tekutých mýdel, umělého sněhu pro filmařské účely, do svařovacích elektrod, asfaltových směsí či brzdových obložení.Je však třeba si uvědomit, že do budoucna není řešením zrecyklovat co největší množství papíru, ale spotřebu papíru co nejvíce omezit. Pokud vás ekologická témata zajímají, přečtěte si ještě článek Jak zařídit zelenou kancelář.

O přírodních materiálech v interiéru jsme psali článku Přírodní materiály v interiéru – řešení pro lepší život.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně