Tento parádní chleba je pro mě jako dar z nebes. Je to první chleba, po kterém mi není blbě, jako po všech možných chlebech z obchodů. I proto je rok 2016 pro mě milníkem, protože jsem se opět zamiloval do opravdové vůně a chuti poctivého domácího kváskového chleba.
Příprava: 15 hodin
Pečení: 30 minut
Množství: cca 1 kg
Z čeho upéct kilový kváskový chléb
Na rozmnožení žitného kvásku:
- 1 lžíce žitného kvásku (první kvásek si najděte na Cuketkově kváskové mapě)
- 120 g vlažné vody
- 120 g kvalitní žitné BIO mouky na rozmnožení kvásku
Těsto na kváskový chleba:
- Rozmnožený žitný kvásek (2 lžíce kvásku si schovejte do lednice na příští chleba)
- 320 g vlažné vody
- 300 g kvalitní žitné BIO mouky
- 200 g špaldové celozrnné mouky hladké
- 1 lžička kmínu + 1 lžička kmínu na posypání
- 2 lžičky soli
- 1 lžička hrubé soli na posypání
- 1 lžíce mletého máku
- 1 lžička mletého kořene koriandru
- 1 lžíce slunečnicových semínek + 1 lžička na posypání
Začít se musí množením kvásku
- Já už mám kvásek od minula. Pokud ještě nemáte kvásek, opatřete si ho u některého z domácích pekařů ve vašem okolí. Nás obdarovala Sláma v botách.
- Kvásek z minulého pečení vyndám večer z lednice a vyškrábnu ho z misky do velké zadělávací mísy s víkem, ve které bude následujících 12 hodin kynout. Obvykle kvásek množím večer, aby přes noc nakynul a ráno jsem z něj mohl zadělat na chléb.
- Přidám 120 g vody. Vodu přiliju ke kvásku. Proč uvádím vodu v gramech? To je jednoduché. Jsem líný. Veškeré suroviny vážím na jedné digitální váze přímo v míse. Postavím mísu s kváskem na váhu a vynuluji displej. Přiliji vodu a vynuluji displej. Přisypu mouku a vynuluji displej… A pořád dokola. Nemusím tak používat odměrku na vodu. Prostě vodu leju přímo do mísy a na displeji vidím, kolik gramů vody jsem už přilil.
- Přidám 120 g žitné mouky v BIO kvalitě. Já kupuji mouku s označením Bio Harmonie.
- Kvásek pořádně prohnětu. Bohatě postačí ruční mixér s hnětacími háky a 5 minut poctivého hnětení. Promíchaný kvásek v míse zavřu víkem. Pokud nemáte mísu s víkem, tak ji prostě zakryjte potravinářskou fólií.
- Nechám kvásek kynout přes noc. Mísu s kváskem šoupnu do mírně předehřáté trouby (30-40 ℃), aby se co nejdříve nastartovalo kvašení a kvásek mohl rychle růst. Žitný kvásek si v teple trouby klidně kyne přes noc.
- Ráno z kvásku zadělám na těsto. Nejdříve si z naběhlého kvásku odeberu 2 lžíce do misky na příští pečení. Misku uzavřu a uložím ji do lednice.
- Do zbylého kvásku přidám 320 g vlažné vody a promíchám.
- Dále přidám 300 g žitné mouky a 250 g špaldové celozrnné mouky.
- Přidám koření – 1 lžičku kmínu, 2 lžičky soli, 1 lžíci mletého máku, 1 lžičku koriandru, 1 lžíci slunečnicových semínek. Těsto pořádně prohnětu mixérem s hnětacími háky.
- Těsto přendám do máslem vymazané a moukou zaprášené formy na biskupský chléb. Těsto není potřeba ve formě nějak zvlášť tvarovat. Stačí jej rozprostřít do všech rohů a nechat ho tak. Těsto nahoře posypu hrubou solí, kmínem a slunečnicovým semínkem.
- Formu s těstem vrátím zpět do předehřáté trouby (30 ℃) a nechám kynout celkem 3 hodiny. Dobu kynutí ale rozdělím takto. První 2,5 h kyne těsto v předehřáté troubě. Poté formu vyndám z mé horkovzdušné trouby, abych ji mohl rozpálit na 250 ℃, což mi trvá přesně 30 minut.
- Jakmile je trouba nahřátá na 250 ℃, pokropím chleba několika kapkami vody a strčím ho do trouby.
- Po 10 minutách stáhnu teplotu na 180 ℃ a peču dalších 25 minut.
- Hotový chleba rovnou vyklepnu z formy na dřevěné prkno a položím jej spodkem na hranu prkna, aby se spodek nezapařil. Když chleba leží částečně na prkně a částečně na pracovní desce, proudí pod ním vzduch a nesráží se tam voda.
- Chleba nechám dokonale vychladnout a s nožem na něj jdu nejdříve za hodinu po vyndání z trouby. Kdybych to udělal dříve, hrozilo by narušení střídy při řezání a to by byla škoda.
Přeju vám hodně štěstí při pečení a dobrou chuť 🙂