Rituál Menarché – oslava ženství

Co to znamená oslavit své ženství? A proč je to důležité? Jak moc ženy ovlivňuje vztah k jejich menstruaci?

Co je Menarché?

Menarche pochází z řečtiny a vzniklo spojením slov měsíc a začátek. Jeho význam je velmi hluboký, neboť označuje příchod první menstruace u dívek a jejich proměnu v ženy. 

V dnešní době bývá první menstruace velmi opomíjena. Nejinak tomu bylo za dob našich maminek a babiček. A to je velká škoda.

Psychologický význam rituálu

První menstruace, Menarché, je pro ženy velmi důležitý mezník v jejich životě. Dívka se fyzicky a duševně mění, pomalu a jistě vstupuje do dospělosti. Už není tou malou dívenkou. Přestává býti dítětem a stává se ženou. To je velmi důležitý moment, který je potřeba oslavit, aby na něj dívky s radostí vzpomínaly

Pokud oslavíme první menstruaci s láskou a radostí, položíme tím základní kámen pro budoucí sebelásku, spokojenost a přijetí ženy sebe sama.

Proč si dopřát rituál v dospělosti

Ženy, které si rituálem prošly, popisují, jak moc se jim změnil vztah k jejich tělu, k menstruačnímu cyklu a k ženství samému. A je přitom jedno, zda rituál zažily v dětství či až v dospělosti.

Oslava Menarché je nádherným zážitkem, který spojuje.
Oslava Menarché je nádherným zážitkem, který spojuje.

Oslava Menarché je nádherným zážitkem, který spojuje. Ať se jedná o propojení s ostatními ženami a nebo o prohloubení vztahu ke svému tělu, rituál má ohromný význam v životě žen.

Skvělou zprávou je, že lze jeho účinky prožít i zpětně, v dospělosti. Na přijetí ženství bude mít blahodárný vliv i tak. Navíc je to úžasný nápad jak posílit vztah se svými kamarádkami a posunout se ve svém životě o další krok vpřed. Neboť to přesně rituály dělají – postrčí nás o velký kus kupředu a dodají nám mnoho sil na další životní etapu. To za realizaci stojí!

Inspirace – jak může rituál vypadat

Pokud se rozhodnete rituál uspořádat, ať už kvůli sobě, pro kamarádku a nebo jako dárek pro vaši dceru, chce to se zamyslet nad přípravou. Jelikož se jedná o velký a nádherný krok, je potřeba se na něj náležitě připravit.

Jako dospělá žena si můžete oslavu Menarché dopřát, kdy chcete. Buď si oslavte svou menstruaci sama (uděláte si svůj den) a nebo naplánujte společné ženské setkání. Či obojí?

Já jsem oslavila Menarché v ženském kruhu společně se svými přítelkyněmi. Ani jedna z nás předtím rituál nezažila a tak jsme se do něj s nadšením pustily společně. 

Připravily jsme si oltář a položily na něj svíčky, květiny, naše Yoni vajíčka, nějaké mňamky a víno. Oblékly jsme se do šatů a daly si na sebe červený doplněk na znamení krve, která se k menstruaci neodmyslitelně váže.  Měly jsme v plánu rituál prožít všemi smysly.

Oslavte své ženství. Rituál Menarché
Oslavte své ženství. Rituál Menarché

Začaly jsme společným povídám v kruhu. O zážitcích s naší první menstruací, jaké v nás zanechala dojmy a jaký vztah k ní máme. Také jsme si přečetly úryvek z knihy Rudý měsíc od Mirandy Gray (nádherná kniha, doporučuji). Nikam jsme nespěchaly a společný čas jsme si užívaly.

Po vypovídání a přečtení jsme si vzaly do ruky každá kousek papíru a napsaly na něj, co si přejeme odložit a nechat v minulosti. Jelikož je rituál Menarché oslavou přeměny dívky v ženu, je dobré si uvědomit, co dětského v sobě máme a co už nám v dospělém životě nebude sloužit. Něco, za co jsme velmi vděčné, že jsme měly, ale už to chceme odložit. 

Popsaný papír jsme složily a jedna po druhé jsme jej spálily nad svíčkou. 

Na další papír jsme si pak napsaly věci, které do své nové životní etapy zveme a přejeme si mít. Ten jsme pak spálily také. První očištění od starých zvyků bylo za námi.

Dále jsme měly každá svou sklenici na víno, kterou jsme si barvami na sklo pomalovaly. U toho jsme pojídaly ovoce, zeleninu a další drobnosti. Pak jsme si ozdobené sklenky naplnily vínem a ťukly si.

Já měla pro každou z nás přichystaný dárek. Malou červenou brož ve tvaru srdce. Tu jsme si každá připnula na oděv a pak už jsme oslavovaly své ženství. Povídaly jsme si, smály se a radovaly se z nové etapy.

Náš rituál ve mne zanechal spoustu pozitivních dojmů a čerpám z něj dodnes. Najednou vnímám menstruaci a ženský cyklus jako obrovský dar a jsem za to vděčná.

3 důvody, proč připravit rituál své dceři 

Ať už jste si svou oslavu Menarché prožily či ne, je jistě na místě se zamyslet, zda tento zážitek dopřejete své dceři. Pokud váháte, mám pro vás tři důvody, proč byste oslavu udělat měly.

Jak může oslava ženství vypadat?
Jak může oslava ženství vypadat?

Nezapomenutelný zážitek

Zaprvé prožije nezapomenutelný okamžik, na který bude s radostí vzpomínat celý život. Její vztah k ženství bude naladěn pozitivně. Uvidí, že být ženou je dar a bude si sama sebe o to více vážit.

Silnější pouto mezi mámou a dcerou

Zadruhé se upevní pouto mezi vámi. Jako matka budete mít možnost dceru obdařit svými znalostmi a pomůžete jí vykročit do nové etapy života s radostí. Můžete si pro ni připravit dárek (dnes už existují i sady Menarché pro dívky a jejich první menstruaci), který pro ni bude vzpomínkou na tento zážitek. Užít si společný den a nebo udělat oslavu v kruhu dalších žen a kamarádek, to je nádhera. A pokud si bude dcera přát oslavu i s otcem, dopřejte jí to. Je to její den.

Konec starým vzorcům

Zatřetí máte možnost přepsat své staré vzorce. Ať už prožijete rituál nejprve samy nebo až s dcerou, bude to jedinečné. Na své ženství najednou začnete pohlížet jinak. Otevřete si dveře k sebelásce a zjistíte o sobě věci, o kterých jste třeba nikdy nepřemýšlely. Oslava Menarché je transformací fyzickou i duševní. A stojí za to ji prožít.

Jak o své ženství pečovat i po rituálu

Rituálem nastartujete nové vzorce ve vztahu k sobě samým. Změní se vám pohled na ženství. Najednou začnete chápat cyklus a to, co nám, ženám, přináší. Budete si více vědomé svých kvalit. Začnete vnímat změny, které se nám v těle během měsíce dějí a díky tomu můžete využít ženské síly ke svému prospěchu. 

Byla by škoda tyto dary zahodit a skočit do starých kolejí. Místo toho si dopřejte každý měsíc den samy pro sebe. Vím, že se čas těžko hledá, proto můžete začít pomalými krůčky. Začněte s pár hodinami a čas prodlužujte.

Ve váš ženský čas se nenechte rušit. Udělejte si z něj váš malý rituál. Připomeňte si, proč je skvělé, že jste žena. Udělejte si masku na obličej, dopřejte koupel nebo si čtěte. Je to úplně na vás. Hlavně nezapomeňte, že oslavujete vaše ženství.

své ženství oslavuji každý měsíc. První měsíc cyklu si dopřávám den pro sebe. Připomínám si, proč jsem tak ráda za to, že jsem ženou a co na sobě nejvíc miluji. Celý den pečuji o své tělo a mysl. Tahle má každoměsíční seance mi vždy doleje energii do žil.

Oslavovat ženství má smysl. Buďte hrdou ženou a radujte se. Jsme přece Bohyně! 

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Čištění zahradního jezírka: Jak udržet vaši oázu krásy v ideálním stavu
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?