Spánkové poruchy 2. Když se v noci bojíte

V prvním díle na toto téma jste se dozvěděli základní informace o zdravém spánku a také o 4 častých spánkových poruchách, které vás mohou potkat. V dnešním díle bude řeč o dalších 4 poruchách, které se často objevují, jak u dětí, tak u dospělých.

Spánkové poruchy

  • Noční můry
  • Noční děs
  • Spánková paralýza
  • Náměsíčnost

Noční můry

Noční můry se podobně jako sny objevují v REM fázi. Noční můra se zdá velmi barvitá, živá a po probuzení si ji snadno dokážete vybavit. I přes to, že jsou noční můry nepříjemnou zkušeností, tak je nepodceňujte. Velice často totiž poukazují na problémovou situaci, kterou se mozek snaží vyřešit.

Zažíváte hodně stresu a jste nespokojení? V tom případě máte větší pravděpodobnost, že se noční můra objeví i u vás. Vědci si nejsou jistí, proč přesně noční můry máme, považují je však za varování.

Máte pocit, že vás noční můry negativně ovlivňují? Zamyslete se nad tím, jestli si náhodou v životě nenakládáte příliš. Zaměřte se na duševní hygienu – zdravá strava, dostatek pohybu, čas na koníčky, asertivita a pozitivní sebepojetí. Rozhodněte, kdo nebo co není ve vašem životě pozitivní a omezte kontakt. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat.

Noční děs

Máte pocit, že jste si právě o nočním děsu přečetli v minulém bodě? Není tomu tak.

Noční děs se od noční můry liší tím, kdy probíhá. Objevuje se v N-REM fázi a je velice nepříjemný. Doprovází ho křik, úzkost, zvýšený tep a člověk kvůli dezorientaci často ani nepozná své blízké. Takto vyděšený člověk se po probuzení orientuje velmi pomalu, pomáhá mu slovní uklidnění – použijete pevný, hlubší hlas. Rozhodně na něj nekřičte. Po uklidnění si člověk vzpomene pouze na útržky nočního děsu.

Noční děsy jsou vyvolané stresem, únavou nebo alkoholem.

Spánková paralýza

Lidé tento stav hodnotí jako jednu z nejhorších situací, kterou zažili. Proč?

Při spánkové paralýze vnímáte, ale jste paralyzování, nemůžete hýbat tělem. Paralýza je doprovázená halucinacemi, které mohou být sluchové či zrakové. Při sluchových přeludech slyšíte škrábání, vrzání dveří či kroky. V případě zrakových přeludů se objevují temné postavy, které stojí v koutě či se k vám přibližují. Můžete také mít pocit, že na vás útočí nebo tlačí na váš hrudník. V některých případech mohou mít postavy či objekty jasnou podobu (brouci, pavouci, osoby, atd.).

Tyto situace jsou doopravdy hrozivé a nepříjemné. Snažte se zjistit, co je spouští. Častými viníky jsou stres, nedostatek spánku nebo psychická porucha.

Tip: Omezte spánek na zádech. Velké množství lidí uvádí, že při spaní na zádech ke spánkové paralýze dochází mnohonásobně častěji. Při paralýze se snažte uklidnit, nepanikařte.

Pokud se tyto stavy objevují pravidelně, vyhledejte odbornou pomoc – terapeuta, psychologa či lékaře.

Náměsíčnost

Náměsíčnost je vyvolávaná rychlým přechodem z N-REM fáze do REM fáze. Mozek je přetížený a nestíhá reagovat. To vyvolá zmatenost celého těla a spící začne mluvit, chodit či dělat jiné aktivity.

Není úplně jasné, co náměsíčnost vyvolává, ale je převážně genetická. Nejčastěji se projevuje v době, kdy dítě začíná chodit a následně okolo dvanáctého roku.

Trpíte touto poruchou? Před usnutím zavřete okna a dveře. Dále se zbavte nebezpečných předmětů okolo vašeho lůžka. Doporučuje se krátký odpolední odpočinek (tzv. powernap), který sníží pravděpodobnost příliš hlubokého spánku v noci.

Tyto poruchy jsou jedny z těch nepříjemných a hustě se objevujích. Pokud se u vás projeví nepravidelně, nic se neděje. Nikdo nemá dokonalý spánek, takže nepanikařte. Pokud se však začínáte cítit špatně, kontaktujte odborníky. Spánek je vaše oáza klidu, nenechte si ji vzít.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Vincent s angínou a Lily se zánětem průdušek
NACHLAZENÍ v domě? Jak dospět k tuhému kořínku?
Čerstvé šťávy nebo smoothie?
Rodinné focení na samotě u lesa
Byliny a rostliny
Čerstvé šťávy nebo smoothie?
Středně těžká demence a velké těžkosti stáří
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Textilní odpad zaplavuje planetu. Můžeme ale pomoci
Takže kamna tu byla a zase budou? Jupí :)
Jak ve starém domě ušetřit energii?
Domácí tablety do myčky: první výroba
Odpolední spánek u dětí
Recepty - Adamovo vaření
Čerstvé šťávy nebo smoothie?
Jak jsem na nespavost zkusila droždí
5 nejlepších čajů pro děti
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
PŘÍRODNÍ kosmetika 💚 Konopná mast HEMP FOR HELP a další kvalitní mazání
Vincent s angínou a Lily se zánětem průdušek
NACHLAZENÍ v domě? Jak dospět k tuhému kořínku?
Výsledky spánkového průzkumu: JAK SE SPÍ PODNIKATELŮM?
PŘÍRODNÍ kosmetika 💚 Konopná mast HEMP FOR HELP a další kvalitní mazání
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Darujte radost dětem v Krabici od bot
Zavolala jsem do Indie a bylo to (vo)ono!
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Vincent s angínou a Lily se zánětem průdušek
NACHLAZENÍ v domě? Jak dospět k tuhému kořínku?
Výsledky spánkového průzkumu: JAK SE SPÍ PODNIKATELŮM?
Jak vyřešit letní nespavost