Spánkové poruchy 2. Když se v noci bojíte

V prvním díle na toto téma jste se dozvěděli základní informace o zdravém spánku a také o 4 častých spánkových poruchách, které vás mohou potkat. V dnešním díle bude řeč o dalších 4 poruchách, které se často objevují, jak u dětí, tak u dospělých.

Spánkové poruchy

  • Noční můry
  • Noční děs
  • Spánková paralýza
  • Náměsíčnost

Noční můry

Noční můry se podobně jako sny objevují v REM fázi. Noční můra se zdá velmi barvitá, živá a po probuzení si ji snadno dokážete vybavit. I přes to, že jsou noční můry nepříjemnou zkušeností, tak je nepodceňujte. Velice často totiž poukazují na problémovou situaci, kterou se mozek snaží vyřešit.

Zažíváte hodně stresu a jste nespokojení? V tom případě máte větší pravděpodobnost, že se noční můra objeví i u vás. Vědci si nejsou jistí, proč přesně noční můry máme, považují je však za varování.

Máte pocit, že vás noční můry negativně ovlivňují? Zamyslete se nad tím, jestli si náhodou v životě nenakládáte příliš. Zaměřte se na duševní hygienu – zdravá strava, dostatek pohybu, čas na koníčky, asertivita a pozitivní sebepojetí. Rozhodněte, kdo nebo co není ve vašem životě pozitivní a omezte kontakt. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat.

Noční děs

Máte pocit, že jste si právě o nočním děsu přečetli v minulém bodě? Není tomu tak.

Noční děs se od noční můry liší tím, kdy probíhá. Objevuje se v N-REM fázi a je velice nepříjemný. Doprovází ho křik, úzkost, zvýšený tep a člověk kvůli dezorientaci často ani nepozná své blízké. Takto vyděšený člověk se po probuzení orientuje velmi pomalu, pomáhá mu slovní uklidnění – použijete pevný, hlubší hlas. Rozhodně na něj nekřičte. Po uklidnění si člověk vzpomene pouze na útržky nočního děsu.

Noční děsy jsou vyvolané stresem, únavou nebo alkoholem.

Spánková paralýza

Lidé tento stav hodnotí jako jednu z nejhorších situací, kterou zažili. Proč?

Při spánkové paralýze vnímáte, ale jste paralyzování, nemůžete hýbat tělem. Paralýza je doprovázená halucinacemi, které mohou být sluchové či zrakové. Při sluchových přeludech slyšíte škrábání, vrzání dveří či kroky. V případě zrakových přeludů se objevují temné postavy, které stojí v koutě či se k vám přibližují. Můžete také mít pocit, že na vás útočí nebo tlačí na váš hrudník. V některých případech mohou mít postavy či objekty jasnou podobu (brouci, pavouci, osoby, atd.).

Tyto situace jsou doopravdy hrozivé a nepříjemné. Snažte se zjistit, co je spouští. Častými viníky jsou stres, nedostatek spánku nebo psychická porucha.

Tip: Omezte spánek na zádech. Velké množství lidí uvádí, že při spaní na zádech ke spánkové paralýze dochází mnohonásobně častěji. Při paralýze se snažte uklidnit, nepanikařte.

Pokud se tyto stavy objevují pravidelně, vyhledejte odbornou pomoc – terapeuta, psychologa či lékaře.

Náměsíčnost

Náměsíčnost je vyvolávaná rychlým přechodem z N-REM fáze do REM fáze. Mozek je přetížený a nestíhá reagovat. To vyvolá zmatenost celého těla a spící začne mluvit, chodit či dělat jiné aktivity.

Není úplně jasné, co náměsíčnost vyvolává, ale je převážně genetická. Nejčastěji se projevuje v době, kdy dítě začíná chodit a následně okolo dvanáctého roku.

Trpíte touto poruchou? Před usnutím zavřete okna a dveře. Dále se zbavte nebezpečných předmětů okolo vašeho lůžka. Doporučuje se krátký odpolední odpočinek (tzv. powernap), který sníží pravděpodobnost příliš hlubokého spánku v noci.

Tyto poruchy jsou jedny z těch nepříjemných a hustě se objevujích. Pokud se u vás projeví nepravidelně, nic se neděje. Nikdo nemá dokonalý spánek, takže nepanikařte. Pokud se však začínáte cítit špatně, kontaktujte odborníky. Spánek je vaše oáza klidu, nenechte si ji vzít.

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně