Strašák jménem akutní insomnie

Na konci roku 2017 jsem začala občasně nespat. Jeden, dva, někdy i 3 noci v měsíci, většinou za sebou. Hodně práce, noční pláč dětí, práce z domova. Po takových „mejdanech“ se cítím jak člověk na sklonku své životní road movie. Když jsem nevyspalá, špatně se mi pracuje, nemám energii pro děti. Jaká spánková porucha mě to „polapila“ do své moci? Co je její příčinou? A co na léčbu akutní insomnie navrhují lékaři ze spánkových laboratoří?

Insomnie, seznamte se

Lezu z postele. Usnula jsem v noci? Asi jo, ale asi jen na krátkou chvíli. Je mi zle. Myšlenky mi hlavou létají jako bláznivé střely. Zrychlený tep jak po kávě silné jako bota.

Existuje spousta spánkových poruch. Mám osobní zkušenost s akutní insomnií. Tedy, tak to nazvala lékařka ze spánkové laboratoře.

Nejsem jediná. Nespavost je mnohem více rozšířený problém, než se zdá. Jen se o něm málo mluví a místo příčiny se řeší důsledek.

Nabízím nahlédnutí do mé nepříjemné nespavosti. Příznaky, jak se je pokouším zmírnit a jaké mi lékaři navrhují způsoby léčby.

Jo a jinak. Jsem insomniak, těší mě. Posaďte se u nás. Ale raději si nelehejte, nebude vám to nic platné.

Tip: máte problémy se spánkem nebo vás téma spánku zajímá? Kupte si Proč spíme od Matthew Walkera.

Co je to akutní insomnie?

Insomnie se projevuje neschopností usnout, druhým projevem je nespavost způsobená problémem ve spánku setrvat.

Akutní insomnie se nepovažuje za chronický stav. Ale co když se problémy opakují více, jak rok a pravidelně několik dní za sebou?

Jisté je, že dostat se z akutní do chronické nespavosti není složité. Bohužel.

Jak se nespavost vkradla do mého spánku

Když jsem před rokem několik nocí nespala, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost. Přepracování, nic víc.

Pracovala jsem některé dny třeba 8 hodin v kuse. Většinou v pozdních hodinách. Přes den jsem se s manželem starala o děti. Kdo mohl, pracoval, kdo nemohl, byl ženou v domácnosti. Fungovalo to dlouho, celé 4 roky. Pátý rok přišel zlom.

V noci jsem nemohla usnout, nespala jsem třeba celou noc. Když jsem usnula, probudila jsem se ve 2 nebo ve 3 ráno. Než jsem si na nespavost „zvykla“, prožívala jsem vedle ní velmi smutné stavy. Na nespavost si doopravdy nezvyknete, ale můžete ji aspoň trochu přijmout. Mě to pomohlo nepropadat každou probdělou noc v pláč.

Postupně jsem noční práci začala omezovat. Nepracovala jsem do jedné do rána, ale skončila jsem v devět nebo deset hodin večer.

Nic se nezlepšilo, poslední měsíc se to začalo horšit. Byl to moment kdy jsem se rozhodla, že navštívím spánkovou laboratoř.

Návštěva spánkové laboratoře

V České republice najdete 16 nebo 17 spánkových laboratoří. Po jedné špatné noci jsem se do jedné z nich objednala.

Představovala jsem si, že ve spánkové laboratoři pracují lidé, kteří chtějí pomoci nešťastlivcům k dobrému spánku bez prášků.

Když jsem odjížděla ze spánkové laboratoře hodinu vzdálené od naší chalupy, měla jsem pocit, že jsem byla podvedena.

Že by vyšlo nastejno, kdybych přišla na neurologii, k psychiatrovi nebo obvodnímu lékaři a ten mi řekl: tady máš prášky a dobrou noc. Jo a dej pozor, prášky mohou vyvolat závislost. Po týdnu, třech dnech, nebo 2 týdnech užívání. Vlastně se neví. Ale jinak „perfektně“ pomáhají.

Po půlhodinové konzultaci jsem si nechala prášky předepsat. Odcházela jsem s tím, že mi vlastně téměř nic není. A to málo „vyléčí“ Stilnox.

Přišla noc, kdy jsem Stilnox musela vyzkoušet. Upadla jsem do nepřirozeného tvrdého spánku.

Bylo mi z toho špatně. Po psychické stránce. Začala jsem se bát nejen samotného usínání, ale také jsem se začala obávat závislosti. Nežádoucím účinkem Stilnoxu může být mimo jiné deprese a špatná nálada.

Přijeďte na kognitivně behaviorální terapii

Rozhodla jsem se, že nebudu házet všechny spánkové laboratoře do jednoho pytle. Napsala jsem několika institucím, ke kterým bych reálně mohla přijet na vyšetření.

Z 6 oslovených mi odpověděly 4. Tři se shodly na tom, že Stilnox je pro mě asi to nejlepší. Že se nejspíš už nejedná o akutní insomnii, ale o chronickou. A že už je možná čas i na antidepresiva.

Pak přišla odpověď z Prahy. Ti jako jediní mi nabídli kognitivně behaviorální terapii. Jedná se o terapii, která má naučit správným spánkovým návykům a změnit náhled na myšlení.

Terapie nabízí např spánková poradna Inspamed. O terapii si přečtete také na Wikipedii: Kognitivně behaviorální terapie.

Co je Stilnox?

Co jsou vlastně zač tabletky, které mi předepsala paní doktorka?

Co se dočtete ve spánkových studiích?

Jak může lékař, který mě vidí půl hodiny, sáhnout po řešení v podobě tabletek? Proč nebylo cílem sezení zjistit, jaký život vedu, jakým způsobem pracuji, nebo kolik denně nachodím kilometrů a uplavu bazénů?

Prášky na spaní, jež běžně lékaři předepisují proti krátkodobé nespavosti, podle rozsáhlé studie zveřejněné v časopise BMJ Open až čtyřnásobně zvyšují riziko úmrtí. Lékaři proto nabádají všechny, jež tyto léky předepisují svým nemocným, aby přehodnotili, zda se skutečně jejich pacienti bez léků neobejdou. Případně zda lze alespoň minimalizovat dávkování.

Studie proběhla v USA, kde až 10 % dospělé populace užívalo v roce 2010 hypnotika obsahující temazepam (Restoril) či zolpidem (např. Stilnox, Ambien). Autoři odhadují, že tyto prášky na spaní souvisejí s 320 000 až 507 000 zvláštními úmrtími ročně.

Vědci zjistili, že i při relativně nízkém předepisování hypnotik (méně než 18 dávek ročně) se riziko úmrtí zvýšilo 3,5krát než u lidí, jež léky neužívali vůbec. U lidí, kteří dostávali léky častěji (od 18 – 132 dávek za rok), se riziko úmrtí zvýšilo až 4krát. Až pětinásobně se pak zvyšuje riziko smrti u těch, co dostali více jak 132 dávek za rok.

Zdroj: Co říkají studie na novinky.cz

Babské rady proti nespavosti

Jak se snažím zmírnit projevy nespavosti? Už druhý týden se snažím plnit většinu z níže uvedených tipů. Díky tomu, že děti chodí do školky, můžeme trochu více pracovat s denním režimem.

Pokud vnímáte, že něco s vaším spánkem není v pořádku, přečtěte si je. Občas zaberou. 🙂

  1. Pokud musíte hodně pracovat nebo máte děti a jste nuceni pracovat, když spí, zkuste si čas na práci naplánovat tak, aby to nebylo po 22. hodině večerní.
  2. Dejte pozor na modré světlo. Z mobilu, televize, počítače nebo LED osvětlení. Večer nekoukejte do mobilu nebo počítače zbytečně.
  3. Hýbejte se rychle a ideálně hodinu. Zařaďte do svého režimu co nejvíce fyzické aktivity.
  4. Najděte si místo, kde se v noci uklidíte a máte možnost ležet sami.
  5. Najděte si činnost, při které se v noci uklidníte. Čtěte, kreslete, dívejte se z okna. Pokud nemáte výhled na křičící opilce.
  6. S alkoholem velmi, velmi opatrně. Osobně si myslím, že 2dcl kvalitního vína neuškodí. Ale neberte to jako lékařské doporučení. Když už nic jiného, aspoň se uvolníte. 🙂
  7. Vypusťte ze svého jídelníčku sladké. To dělám už dávno. A naopak, když neodolám, cítím, jak je mi hůře a spánek nepřijde.
  8. Večer nejezte ani slané. Vlastně nejezte asi nic.
  9. Skládejte si básničky hrajte na kytaru, zpívejte. Tvořte něco já na to úplně zapomněla. Kromě tvoření s dětmi a čtení knížek právě pro ně, jsem úplně zapomněla na sebe.
  10. I když se v tom cítíte sami a je vám mizerně, důležité je se z toho neposrat. Asi jediná myšlenka, za kterou jsem paní lékařce vděčná.
  11. Řekněte to partnerovi, přátelům, sousedům. Každému, kdo by vám mohl trochu pomoci. Třeba s odvozem dětí do školky. Děkuji, Adame.
  12. Když už to v noci přijde, nesledujte čas. Zjistila jsem, že mi pomáhá, když o čase nevím nic.
  13. Pijte hlavně bylinkové čaje. Meduňku, heřmánek nebo dobromysl. Přečtěte si 5 nejlepších čajů pro děti.

Přečtěte si


4 komentáře

  1. Radek Hojgr 31.1.2019
  2. Míša Vránová 31.1.2019
    • Radek Hojgr 1.2.2019
  3. Marta 17.8.2020

Přidejte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Děti Zvířata
Co je Friggatriskaidekafobie? A jak souvisí s volbou prezidenta?
Udržitelnost a ekologické chování se promítají i do nábytku a bydlení
Jak je možné, že mají narozené děti modré oči?
Byliny a rostliny
Rozdíly mezi CBD a HHC
Jak správně založit kompost?
rekonstrukce zahrady
Kolik stojí rekonstrukce zahrady?
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně
Syndromem nezdravých budov trpí dva ze tří
Recepty
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Odkrýváme tajemství přirozené krásy: Zdravý životní styl a sebeláska jako klíč k vaší nejlepší verzi
Rozluštění tajemství sacharidů a jejich role v našem zdraví
Cvičení Ekodrogerie Přírodní kosmetika Zdravé podnikání
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Šungit: Kámen života a jeho účinky
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
Veronika Zajícová se po srážce s autem, prasklé lebce a zlomenině nohy vrátila do ringu
„Bambus přináší do zahrady radost,“ říká bambusář Martin
Keto dieta je lepší než junk food, říká Filip Degl
Jolana Janišová a kuchařka Jídla Světla
Jak odstranit Jak žít Jak zlepšit
Jak dlouho vydrží svítit LED pásky?
Léčivé houby v tradiční medicíně: Jak mohou pomoci i vám?
Moderní metody čištění septiků: ekologicky, efektivně, šetrně