Po dobrém vaření často nezůstává jen dobrý pocit, ale i odpadky. Některých se poměrně elegantně zbavíme na toaletě druhý den, některé se dají zužitkovat a jiné zase mají potenciál zůstat někde na planetě dlouhá léta.
Organické zbytky můžete hodit do koše, pokud bydlíte v bytě. V domě se zahradou můžete cokoliv přírodního hodit na kompost a za rok vám to znovu poslouží.
I na plasty už se dlouho myslí a zelené kontejnery jsou okolo nás tak dlouho, že Čechy patří na špičku v třídění odpadů v Evropě. Na to můžeme být právem hrdí. Ale když se zeptám okolo, co děláte s olejem? Končí ve dřezu, nebo pytli na odpad. Cimrmanův Karel Infeld Prácheňský by na to odpověděl: “To je veliká, veliká … chyba.”
Rostlinné oleje se totiž v přírodě sice rozloží, ale mohou v tekutém stavu napáchat velké škody. Když jej vylijete do dřezu, napadne vás, že to vyřeší čistička. Těm ale filtrace od olejů způsobuje značné škody. V kanalizaci se jím také mohou živit hlodavci. A hlodavce s chorobami nikdo živit nechce, že.
Olej můžete dát na kompost. Rozhodně jej tam ale nelijte přímo. Nechte jej vsáknout třeba do pilin, kartonu nebo papírových ubrousků. Ty pak můžete v klidu kompost odnést.
A co když nemáte kompost? V některých městech už specializované firmy přistavují kontejnery na použitý olej. Na Praze 2 třeba takové kontejnery díky firmě Komwag už mají. Jinde funguje třeba Trafin Oil, které má takových kontejnerů pro sběr na následnou likvidaci olejů po Čechách již několik desítek. A podobných firem je víc. Není taková u vás? Stačí na napsat na místní úřad, jestli by o něco podobného měli zájem.
Pro firmy je taková likvidace povinná, ale u běžných lidí zatím správné zacházení s použitými rostlinnými oleji tolik v povědomí není. Vy už teď ale víte, co dělat s olejem, jakmile dovaříte.