Ekologické stěhování není jen módní pojem, ale praktický způsob, jak i během životní změny myslet na planetu. Dá se stěhovat bez hromady odpadu, s minimální uhlíkovou stopou a navíc s pocitem, že starým věcem dáváme nový život. V článku sdílím nejen konkrétní tipy, jak na to, ale i zkušenosti firem, které nabízejí šetrné vyklízecí služby.
Jak zabalit ekologicky a bez zbytečného odpadu
Stěhování nemusí být noční můrou pro životní prostředí.
Naopak. S trochou plánování a nápaditosti může být šetrné k přírodě. Jako ekologicky smýšlející osoba vnímám stěhování jako příležitost minimalizovat odpad a využít věci znovu. Balení i třídění věcí lze řešit převážně z domácích zásob: staré krabice, kufry, batohy či plastové boxy ušetří nákup nových obalů.
Za ucpávky nábytku poslouží ručníky, povlečení nebo noviny místo bublinkové folie. Některé stěhovací firmy navíc půjčují opakovaně použitelné plastové kontejnery – ty jsou omyvatelné, odolné a ekologičtější než jednorázové lepenkové krabice. Při balení ušetřete místo: ponožky nasaďte do bot, drobnosti zabalte do větších nádob či volného prostoru v krabicích. Čím méně krabic i plastu použijete, tím menší ekologickou stopu zanecháte.
Co udělat s věcmi, které už nepotřebujete
Praktickým krokem je třídění předmětů už před stěhováním. Veškeré nepotřebné či dlouho nevyužívané věci darujte, prodejte nebo odneste do recyklačního centra.
Například nepotřebný textil můžete odevzdat Armádě spásy, která ho využije pro charitu. Staré elektronické přístroje vraťte prodejci při koupi nového (tzv. zpětný odběr podle zákona) nebo využijte svoz e-odpadu zdarma – projekt „Buď líný“ od organizace REMA Systém nabízí svoz vysloužilých elektrospotřebičů přímo od domu bezplatně v celé ČR.
I městské úřady často pořádají mobilní svoz elektroodpadu (např. ASEKOL v Praze) – stačí objednat termín a zbytečná elektronika bude odvezena k recyklaci. Pokud se blíží termín svozu velkoobjemového odpadu, připravte nábytek venku – obce zajišťují sběr starého nábytku, koberců apod. (tzv. velkoobjemový odpad).
Darujte, renovujte nebo pošlete dál
Alternativou je darovat či využít použité vybavení dál: v Česku fungují tzv. re-use centra a bazary. Například v Praze na Florenci provozuje neziskovka Z pokoje do pokoje místo, kam můžete zdarma odevzdat starý, avšak funkční nábytek. Organizace ho odveze, opraví a nabídne dál lidem, kteří ho potřebují.
Podobné re-use sklady existují i jinde (např. Nábytková farma u Prahy). Nábytek v dobrém stavu lze nabídnout na inzerci či sociálních sítích – někdy stačí za něj jen donést nějaký jiný kousek na odvoz, nebo rovnou darovat. Častou a ekologicky šetrnou variantou je i renovace starého nábytku – novou barvou, čalouněním nebo úpravou úchytek (často lze najít návody i profesionální pomoc) – ta prodlužuje životnost předmětů a zabraňuje jejich zbytečnému konci v odpadu.
Jak píše LivingMag, renovace „je ta nejekologičtější možnost – žádné stěhování, odvážení neznámo kam a kupování nového nábytku!“.
Jak na ekologickou likvidaci věcí, které už dosloužily
Důležitá je správná likvidace odpadů. Na sběrných dvorech v ČR můžete odevzdat prakticky všechny druhy komunálního odpadu – od dřeva, kovů, plastů až po nebezpečné složky (oleje, barvy apod., tam ale jen v menším množství).
Většina věcí se v recyklačním zařízení třídí a předává ke zpracování – dřevo do výroby nových materiálů či biopaliv, kov se taví či roztřídí na šrot, sklo se drtí a taví. Část odpadu, který nelze recyklovat, se energeticky využívá v moderních spalovnách, jež filtrují škodliviny (např. z laků či lepidel).
Čili i likvidaci na spalovnách můžeme brát jako relativně ekologické řešení, pokud probíhá regulovaně. České sběrné dvory navíc často provozují re-use pointy – koutky, kam lze odložit věci (starý nábytek, kola, elektronikou či dekorace), aby si je mohli odnést další lidé. I taková drobnost pomáhá věci „vracet do oběhu“ místo vyhazování.
Firmy nabízející ekologické stěhovací služby
Profesní stěhovací firmy mohou udržitelné přístupy aktivně nabízet – a zároveň získat konkurenční výhodu. Například v Brně se firma SB Stěhování Brno prezentuje tím, že „odvezeme starý nábytek i elektrospotřebiče a odpad ekologicky zlikvidujeme“.
Ve svých službách explicitně nabízí likvidaci elektrospotřebičů a převoz nepotřebného textilu přímo do Armády spásy. I další české firmy uvádějí v popisu vyklízecích služeb „kompletní ekologickou likvidaci“ odpadu.
Někde zákazníkům dokonce půjčí zelené plastové přepravky na krabice či šatní boxy zdarma – místo jednorázových papírových krabic tak můžete dostat vratné přepravky, které se vrací po dokončení stěhování. Ve firemní praxi se pak při vyklízení domlouvají sběry nepotřebného vybavení s charitami či obcemi – to je profesionální, rychlé a zvýrazňuje význam ekologického myšlení v podnikání.
Šetrná doprava jako součást ekologického stěhování
Globálně roste trend elektrických a alternativních vozidel pro přepravu. Například americká stěhovací firma Gentle Giant investovala do svého prvního plně elektrického dodávkového vozu (Ford E-Transit) a plánuje postupně přejít na hybridní či elektrický vozový park. Cílem je „přispět ke zlepšení kvality ovzduší a snížení skleníkových emisí“ tím, že vytlačí starší spalovací vozy z provoz.
V logistice mimo stěhování se uplatňují biopaliva – nizozemský dopravce PostNL začal používat HVO100 (pokročilý bionaftový ekvivalent) pro velké nákladní vozy, snížil emisní stopu o 90 % oproti běžné naftě. Pro stěhovací firmy to znamená, že mohou volit ekologičtější paliva nebo bateriové elektrické vozy pro rozsáhlé přestěhování.
Důležité je přitom důsledně snižovat počet jízd – tedy dobře naplánovat stěhování tak, aby auto přijelo naplněné, a vyhnout se zbytečným zpátečkám či poloprázdným odjezdům.
Výběr odpovídající velikosti vozu a jeho pravidelná údržba pak dále optimalizuje spotřebu paliva.
Ekologické stěhování v kontextu nové legislativy
Firmám se vyplatí stavět i na legislativu EU či ČR. Evropská unie směřuje k rozšířené odpovědnosti výrobců (EPR) také pro nábytek a velké elektrospotřebiče. Příkladem je nový český pilotní projekt „Nábytek v oběhu“, který připravilo ministerstvo životního prostředí s velkými nábytkářskými firmami.
V rámci něj bylo zřízeno deset sběrných míst v několika krajských městech, kam lidé donášejí starý nábytek – projekt sbírá data o jeho materiálovém složení a připravuje legislativu, aby výrobci nesli odpovědnost až po fázi likvidace produktu.
Firmy zajišťující ekologické vyklízení tak mohou nabídnout, že s těmito iniciativami spolupracují – například na sběru dat, recyklaci materiálu či komunikaci se zákazníky ohledně správné likvidace.
Jak se může zapojit jednotlivec
Každý z nás může významně přispět ke šetrnějšímu stěhování. Doporučuji začít časovým předstihem: zmapujte, co doma vlastně potřebujete a co ne.
Nepotřebné věci darujte nebo prodejte – třeba letos zažívají boom elektronické bazary, facebookové skupiny a „sekáče“, kde se dá nábytek a vybavení znovu použít.
Zvažte své návyky: nevyhazujte kartony po známých – nabídněte je ostatním nebo je odvezte do recyklačního dvora. Pořiďte si použité či recyklovatelné balicí materiály (pečlivě tříděný papír, jutu, bavlnu) místo nových plastů.
Jak můžete ovlivnit ekologičnost stěhování i jako jednotlivec
Při samotném stěhování se vyplatí vzdělávat se v nabídce služeb. Můžete si sjednat stěhování s firmou, která garantuje ekologické postupy (některé firmy uvádějí, že využívají plovoucí ekologickou náplň, nabízejí servis krabic nebo zapojují zaměstnance do sběru odpadu).
Při převozu zvažte, zda nepotřebujete celé auto: pokud v autě zůstane příliš mnoho volného místa, zbytečně se plýtvá.
Spolupracujte se sousedy – třeba společný odvoz odpadu nebo spolujízda autem při přestěhování má větší smysl než samostatné cesty auty se dvěma krabicemi. Kdo má možnost, může použít elektroauto či biopaliva – i když to dnes nemusí být běžná nabídka pronájmů, příkladem inspirace jsou firmy v zahraničí a jejich kroky.
V neposlední řadě věnujte pozornost legislativě a dobrovolným iniciativám. Hledejte informace o termínech mobilních sběrů, daruj věci tam, kde jsou ocení, a učte se třídit. Česká asociace ASEKOL či Ekolamp nabízejí svozy elektroodpadu pro domácnosti (jako mobilní svoz zdarma).
Sbíráním baterií a malých spotřebičů do speciálních boxů či „záloh“ u obchodníků také podpoříte recyklaci. Pokud jste firma, můžete nastavit firemní směrnice pro ekologické stěhování – třeba tím, že povinností je „zelená recyklace“ starého nábytku, přednostní spolupráce s lokálními recyklačními středisky, nebo dokonce úhrada vybraných nákladů na odvoz a třídění odpadu.
Ekologické stěhování je sice snazší s odbornou podporou, ale v zásadě jde o logické kroky: šetřit materiálem, znovu využívat co se dá, správně třídit zbytek a při dopravě minimalizovat emise. Spojením těchto principů a citlivého přístupu ke zdrojům tak lze proměnit stěhování v příležitost k cirkulárnímu myšlení, které ocení nejen ekologové, ale nakonec i naše životní prostředí.
Zdroje
- Jako inspiraci při přípravě článku posloužily například rady pro udržitelné balení při stěhování: https://stehovani-dohodou.cz/rady-a-tipy/jak-balit-ekologicky-tipy-pro-udrzitelne-stehovani/
- Informace o sběrech elektroodpadu a pilotním projektu EPR na nábytek: https://mzp.gov.cz/cz/pro-media-a-verejnost/aktuality/archiv-tiskovych-zprav/nabytek-v-obehu-pilotni-projekt-pro-unikatni
- Články o ekologické likvidaci nábytku, např.: https://livingmag.cz/kam-se-starym-nabytkem-do-sberneho-dvora-na-skladku-nebo-k-renovaci/
- Také zmíněné služby firem SB Stěhování Brno (https://www.sbstehovanibrno.cz/vyklizeci-prace-brno/) a dalších stěhovacích firem, které se na ekologii zaměřují
- Metody a doporučení vychází též z publikací o třídění velkoobjemového odpadu či recyklaci textilu a elektrospotřebičů.